Vallda Golf & Country Club

Vallda Golf & Country Club - Fantastisk smukt 36 hullers golfanlæg i Kungsbacka på Sveriges vestkyst, ikke langt fra Göteborg; En af de bedste golfbaner i området!

Vallda Golf & Country Club

  • 36+ Huller
  • Storbygolf
  • Gourmet
  • Prisgaranti
  • Golfpakke Fra 1.350 SEK
  • Greenfee Fra 750 SEK
Tip ven
Tip ven

Golfpakker med prisgaranti til Vallda Golf & Country Club

Best Western Hotel Halland - Golfpakke 1

1 x overnatning
1 x morgenmad
1 x greenfee
Vælg mellem: Vallda GK; Kungsbacka GK, Forsgårdens GK, Sjögärde GK, Gräppås GK

Tillæg:
300 SEK enkeltværelsestillæg
750 SEK for ekstra overnatning uden golf
600 SEK for 1 x greenfee
315 SEK for 2-retters middag
385 SEK for 3-retters middag

 

Se detaljer

Vallda Golf & Country Club

Vallda Golf & Country Club er et fantastisk smukt golfanlæg i Kungsbacka på Sveriges vestkyst, ikke langt fra Göteborg, med hele 36 huller i naturskønne omgivelser. Med hjælp fra banearkitekten Martin Hawtree er det lykkedes at flytte et stykke af Skotland til Vallda. Her bliver du mødt af kuperede greens, som er Hawtrees kendetegn, og en mesterskabsbane, som udfordrer dit strategiske spil.

Når du ankommer til Vallda Golf & Country Club bliver du mødt af det hyggelige klubhus, med det store ur i toppen. Vallda markedsfører sig som en af de bedste golfbaner i Sverige og når du først har besøgt golfanlægget, er det ikke svært at forstå hvorfor!

Golfbanen på Vallda Golf & Country Club blev anlagt med det mål at spille klassisk golf, på hårde, tørre overflader. Golfbanen er åben og forholdsvis flad og det bølgende, høje svingel giver en smuk kontrast til de grønne fairways. Her er der tale om en hedbane af høj kvalitet. Det der gør Vallda til en sjov golfbane at spille, er uden tvivl de kuperede greenområder, som er beskyttet af bunkers og kræver god course management.

Du finder masser af skønne golfbaner rundt om Göteborg, men Vallda Golf & Country Club er uden tvivl en af de bedste!

Restaurant Lyxells

Hos Restaurant Lyxells på Vallda Golf & Country Club skal det smage godt. Personalet har masser af erfaring, lige fra mindre frokostrestauranter, til lidt finere restauranter i det centrale Göteborg, som har modtaget Michelin-stjerne og guldmedalje fra det Gatronomiske Akademi. Her kan du nyde nationale og internationale retter, med et moderne tvist.

Vallda Golf & Country Club data om banen

6490 meter fra sort tee
5970 meter fra hvid tee
5650 meter fra gul tee
5415 meter fra blå tee
4855 meter fra rød tee

Vallda Golf & Country Club faciliteter

  • 36 huller
  • Driving range
  • Putting- og indspilsområde
  • Leje af golfbil
  • Leje af trækvogn
  • Restaurant
  • Cafe
  • Omklædning
  • Bad

Læs mereLæs mindre


Greenfee Vallda Golf & Country Club

750 SEK hverdage
850 SEK weekend samt helligdage

Dine oplysninger

BOOK TEE TIME

Få tilbud til Vallda Golf & Country Club

Prisgaranti – Du får altid den bedste pris direkte fra destinationen.
Betal ved afrejse – Du betaler altid direkte til destinationen.
Udfyld formularen - Du modtager tilbud hurtigst muligt.

Dine oplysninger

Kundeservice

Du kan altid kontakte vores kundeservice,
hvis du har spørgsmål vedr. din golftur

Telefon: +45 2490 1707
service@nordicgolfers.com

Anmeldelser

Ingen anmeldelser.

Kort

Vallda Golf & Country Club
Vallda Golfväg 55
43490 Vallda

Skriv din adresse og få rutevejledning:

Find Rute
Golfbane
Hotel
Resort

Vallda Golf & Country Club

Golfpakke fra:
Banetype:
Skov
Antal huller:
18
Greenfee:
400600 SEK
Antal stjerner:
Afstand:
0 km

Anmeldelser (4)

Philip Kürstein

Gode tilbud

GolfSverige lever ALTID op til mine høje forventninger. Perfekt at bruge hvis I er en gruppe. Høj service!

Asger Klint

God inspiration

Jeg følger GolfSverige.dk på Facebook. Man kan blive inspireret til at prøve en ny bane, man ikke har spillet før

Janne Hansen

Fungerer perfekt

Jeg elsker golf i Sverige. Vi er kommet der hvert år de sidste 10 år

Lars Seiler Hansen

Bruger jer altid

Når jeg skal søge golfbaner i Sverige, så bruger jeg altid GolfSverige.dk - for det virker!